În zori, devreme chiar de dimineață,
Privesc la cerul azuriu, frumos,
Îți mulțumesc Isus căci sunt în viață,
Mă-nchin în fața Ta, ești prețios.
Mi-ai vegheat somnul și mi-ai dat odihnă,
O Doamne, ești cu mine atât de bun,
Sunt mulțumit, cu Tine eu am tihnă,
În voia Ta doresc să mă supun.
Așa de bine Doamne-i lângă Tine,
Am siguranță-n fiecare zi,
Îți mulțumesc căci mi-ai făcut mult bine,
Eu nu mă las de Tine orice-ar fi.
Cu Tine am pace, liniște deplină,
Am tot ce îmi doresc o Domnul meu,
În lumea aceasta Tu îmi ești lumină,
Și mă conduci o sfinte Dumnezeu.
Tu mă conduci la ape de odihnă,
Tu ești Păstorul meu cel minunat,
Sunt altoit în Tine, slavă Ție!
Și spun cu drag: Fii binecuvântat!
Cântarea mea e numai despre Tine,
Te laud și te slăvesc o Doamne bun,
Căci știu că ești tot timpul lângă mine,
Încrederea eu doar în Tine-mi pun.
Amin!